MÖBLER / Bord / Bord 4678457
nr 467 8457
Bord
med 3 lådor, Carl malmsten, Ek, längd: 160, djup: 80, höjd: 75 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Utrop:
100 kr
Såld:
350 kr
måndag 14 maj 2007
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor
Superellipsbordet
Superellipsen skapades av den danske författaren och vetenskapsmannen Piet Hein.